• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

    Çocukça akademi kare reklam    Reklam Alanı   Reklam Alanı
 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Okula Başlama Yaşı ile Teneffüs Saatlerinde Değişiklik

Okullarda Yeni Dönem

TÜRKİYE / 30827 sayılı ve 10/07/2019 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik okul öncesi eğitim kurumlarından ilkokula, birinci sınıfların kayıt yaşından teneffüs süresinin uzatılmasına, öğretmen nöbetlerinden rehberlik hizmetlerine kadar çok sayıda değişikliği uygulamaya soktu.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile yapılan değişiklik ile ilk ve ortaokullarsa teneffüslerin 15 dakikaya çıkarıldı. İkili eğitimin sürdüğü okullarda isebu süre 10 dakikadan az olamayacak.

KAYIT ZAMANI DEĞİŞTİ

İlkokula 69 ayını dolduranlar başlayacak. Eski yönetmeliğe göre kayıt yaşı eylül ayı itibari ile 66 ayını dolduranlar iken yeni yönetmelikte 69 ay oldu. 72 ay veüstü çocuklarda ise okul kaydı zorunlu. Eski yönetmelikte yer alan sağlık raporu ile erteleme imkanı kaldırıldı.

ANAOKULU İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile anaokulu, anasınıfı tanımı da değişti. Buna göre; anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında 57- 68 aylık çocuklar kayıt edilecek. Eski yönetmelikte ana okulu ile uygulama sınıflarında eylül ayı itibari ile 38-65 aylık çocukların kaydı ana sınıflarında ise 48-65 aylık çocuklar kaydediliyordu. Bu değişiklik ile anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı tanımları da değişmiş oldu. Değişen yönetmeliğe göre tanımlardaki değişiklik
Anaokulu  36-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okul
Ana sınıfı  57-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okul
Uygulama sınıfı 36-68 aylık çocukların eğitimi amacıyla açılan okul

ANAOKULU KAYDINDA İZLENECEKYÖNTEM

Anaokulu kaydında öncelik sırası sonraki yıl ilkokula başlanlayanlarda olacak. Bu durumda İlkokula kaydı 1yıl ertelenen ve okul öncesi eğitim almamış olan 69-71 yaş arası çocuklara kayıtta öncelik tanınacak. Daha sonra 57-68 aylık çocukların kaydı yapılacak.  İlkokula başlayacak çocukların kaydı yapıldıktan sonra fiziki imkânları yeterli olan anaokulu ve uygulama sınıflarına 36-56 aylık, ana sınıflarına ise 45-56 aylık çocuklar da kaydedilebilir. Bir grup oluşturacak kadar çocuk bulunmayan okullarda ise 36-68 aylık çocuklar aynı ana sınına kaydedilebilecek

Anaokullarındaki diğer değişiklikler ise;

- Anaokullarında rehberlik hizmeti olacak

- Ana sınıfı öğretmenleri nöbetlerini kendi öğrencilerinin bulunduğu aşanda tutacak

ARA TATİL DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİKTE

Bilindiği gibi 2019-2020 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi'nde MEB'in 24 Haziran 2019 tarihli 2019-9 sayılı genelgesi ile illere gönderilen yazıyla değişikliğe gidilmişti. Bu değişiklik yönetmeliğe de girdi. Ara tatiller 1. dönem ara tatili 18-22 Kasım 2019 2. dönem ara tatili ise 6-10 Nisan 2020  olarak belirlenmişti. 
Öğretmenler daha önce mesleki çalışmalarını başka ilde yapabiliyorken ara tatili uygulaması geldiği için mesleki çalışmalarını başka illerde alamayacak kendi okullarında yapacak.

Yönetmelikteki diğer düzenlemeler ise şöyle gedrçekleşti;

ÖĞRETMENLERLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER

- Öğretmenlerin öğle tatillerinde nöbet tutması ile ilgili değişiklik ve hamile öğretmenlerin nöbetleri hakkında revize

- Öğretmenler Kurulu toplantısının ilgililere duyurulması 2 günden 5 güne çıkarıldı. Ayrıca Öğretmenler Kurulu toplantıları ile ilgili olarak alınan kararlarda ve toplanılacak zamanlarla ilgili revizelerde gerçekleşti.

- Beslenme saatlerinde çocuğa eşlik eden öğretmenler yemeğe para vermeyecek

ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLER

- Devamsızlık yapan öğrencilerin durumu

- Öğrencilerin izinsiz olarak ses ve görüntü kaydetmesinde verilecek ceza

- Çocuk koruma kapsamındaki çocuklar, şiddet gören kadınlar ve milli sporcuların çocukları adres kayıtlarına bakılmadan istedikleri okula nakledilecek

- Özel yetenekli çocukların derse devamlarında esneklik sağlandı

- Kılık kıyafete uymayan öğrencilere uyarma yaptırımı

- -İlkokul kurumlarındaki iftihar belgelerinde de düzenlemeye gidildi. Yeni yönetmelikte iftihar belgesi adına yer verilmedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde 26 Temmuz 2014'te de değişikliğe gitmişti.

Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği için buraya bakabilirsiniz.  


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın