• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

    Çocukça akademi kare reklam    Reklam Alanı   Reklam Alanı
 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Dünya Vatandaşı Yetişiyor

Çift Dilin Önemi Büyük


Başarılarıyla topluma mal olmuş tam 55 nesil yetiştiren İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları, dört yıldır Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Dürrin Toksöz ve ekibinin omuzlarında yükselmeye devam ediyor. Toksöz, disipliniyle kültürüyle kendini gösteren dünya vatandaşı bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. 

İZMİR / Hem disiplin açısından hem de sosyal açıdan farkını gösterebilen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Fen ve Anadolu Lisesi Müdürü Dürrin Toksöz, Tevfik Fikret Okulları Genel Müdürü Ayşe Başçavuşoğlu ile iyi bir grafik çizdiklerini belirtti. Tevfik Fikret Okulları olarak bu yıl inanılmaz bir başarı elde ettiklerini de hatırlatan Toksöz, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de de çok iyi okullara yerleştirmek istediğim öğrencilerim, müthiş bir başarı örneğiyle yurtdışı başvurularında yüzde 92 oranında kabul gördü. Sadece Fransızca konuşulan ülkelerde değil; Amerika, Kanada, İtalya, Hong Kong, Japonya’dan dahi kabullerimiz var, bununla gurur duyuyoruz. Bizim özelliğimiz öğrenci odaklı olup kendisini güzel ifade eden farkındalığını gösteren çocuklar yetiştirmek.

FEN LİSESİ OLARAK FRANSIZCA EĞİTİMİ VEREN TEK LİSE

Türkiye’de Fen Lisesi olarak ilk dili Fransızca olan tek Fen Lisesiyiz. Bu durum büyük bir sorumluluğu beraberinde getiriyor. Fen Lisesi ile aynı binada yer almamız tüm öğrencilerimizin sayısal alanda önemli gelişmeler yaşamasına etken oluyor. Öğrencilerimiz, yıl içinde katılım sağladığımız Ulusal ve Uluslararası “Matematik, Fizik, Biyoloji ve Kimya” yarışmalarında dünya sıralamasında yer alıyorlar. Okulumuzda deneyimli öğretmen kadromuzla oluşturulan Laboratuvar kitaplarımız ve her seviyede düzenli yürütülen laboratuvar çalışmaları İzmir Tevfik Fikret Okulları'nda olmazsa olmazların arasındadır. Üniversiteler ile yürütülen Proje çalışmaları Fen Lisesi bitirmenin en kritik koşulunu öğrencilerimiz uzman akademisyenlerle birlikte çalışarak başarıyorlar. Bu başarılar özellikle yüzdelik dilimleri göz önüne alınırken öğrenci seçimimize ve öğrencilerimizin gelişim süresince onlarla yapılan çalışmaların bir sonucunu oluşturuyor. Yurt dışı başvurularımızın da son dönemlerde yüzde 92 lere ulaşmasının haklı sebebini yaratıyor.

Yoğun talep karşısında sınırlı kontenjanımız nedeniyle çok titiz davranıyoruz. Fen Lisesi’nin taban puanlarını biraz yüksek tuttuk, düşürmeyi de planlamıyoruz. Tüm akademik başarıların yanı sıra sosyal etkinliklerde bulunan çok aktif bir okuluz. Devlet okullarına yardım ve destekte bulunarak onları kucaklıyoruz. Bu her iki okul öğrencilerini mutlu ederken paylaşmanın da nasıl güzel bir duygu olduğunu öğretiyor.

ÖDÜLE DOYMUYOR

Fransız okulları arasında sanat alanında bir çok ödüllerimiz var. Ankara Özel Tevfik Fikret Okulları tarafından düzenlenen ve Türkiye’de Fransızca eğitim gören okulların her yıl katıldığı Tevfik D’or Fransızca Tiyatro Festivali'nde en iyi kadın, en iyi erkek oyuncu ödülünü bu yılda en iyi oyun ödülünü aldık. 

Fransızca yanı sıra, İngilizce kulüplerimiz var, çift dilde eğitim görüyoruz. Yeni kayıt olan İngilizce eğitimi gören çocuklarımız, İngilizceyi ilerletebilsin diye seviye sınıflarımız mevcut. Bizi diğer okullardan ayıran en önemli özelliklerimizden biri de tamamıyla öğrenciye yönelik yani meslek tanıtımları, stajlar yapıyoruz. Velilerimizin ve mezunlarımızın yardımıyla öğrencilerimiz istediği alanda istediği meslekle ilgili staja gidiyorlar ve böylelikle bir fikir sahibi oluyorlar. Bu stajlar tabi ki motive edici oluyor, bazen de tam aksine “Ben bu işi yapamam”, “Başka alana yoğunlaşayım” diyorlar. Gazeteci olmak isteyip röportajlar yapan öğrencilerimiz var, ameliyata giren çocuğumuz oldu.”

Dürrin Toksöz, Tevfik Fikret Lisesi’nin konum olarak ta İzmir’in en güzel ve merkezi yerinde konumlandığını hatırlatarak, velilerin çocuklarını servisle rahatlıkla gönderebildiğini söyledi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın