• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

    Çocukça akademi kare reklam    Reklam Alanı   Reklam Alanı
 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Bakırçay Üniversitesi Türkiye’ye Örnek Olacak

Bakırçay’da Çağdaş Bir Uygarlık Doğuyor


Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, ekonomik ve ekolojik açıdan kendine yeten bir üniversite hedefini gerçekleştirerek Türkiye’ye örnek olacaklarını söyledi. Prof. Dr. Berktaş, “Bölgemiz ve ülkemiz ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikli meslek sahiplerinin yetiştirilmesi temel hedefimiz. Medeniyetlere beşiklik eden Bakırçay havzasından güzel İzmir’e ve ülkemize yüksek değer katacak çalışmalar içindeyiz” dedi. 

İZMİR / Bakırçay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Berktaş, gazeteci yazar Ali Kayadibi tarafından hazırlanıp sunulan İş’te Fırsat adlı televizyon programına katıldı. 

Göreve geldiği iki yılda teknik ve idari altyapı eksikliklerinin giderilerek geçen yıl 850 öğrenciyle öğrenime başladıklarını hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Berktaş, yeni akademik programların açılmasıyla 2019 / 2020 öğretim dönemine 2 bin öğrenciyle gireceklerini söyledi. “Özel bir devlet üniversitesi” sloganıyla Bakırçay Üniversitesi kampüsüne giren herkesin kendini özel hissetmesini sağlamayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Berktaş, bu yıl Hukuk Fakültesi, Biyomedikal Mühendisliğiyle Dil ve Konuşma Terapisi bölümlerine öğrenci alınacağını açıkladı. Lisans ve lisansüstü akredite programlarla bölge ve ülke ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikli meslek sahiplerinin yetiştirilmesini hedeflediklerini kaydeden Prof. Dr. Mustafa Berktaş, şu bilgileri verdi: 
“Lisans ve lisansüstü eğitim programları aracılığıyla uzman kadroların yetiştirilmesi ve iş hayatının ihtiyaç duyduğu alanlarda hizmet veren sürekli eğitim merkezinin faal olarak çalıştırılmasına önem veriyoruz. Ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda proje çalışmalarıyla Ar-Ge faaliyetlerini yürütmek de üniversitelerin görevidir. Bu yönüyle sağlık temalı bir yapılanmaya destek verecek hazırlıklar yapıyoruz. Sosyal sorumluluk bilinci ve toplumsal projelerde yer almak, sosyokültürel katkı sunma görevlerimizi de eksiksiz yerine getireceğiz. Sağlık temalı bir teknopark yapılanmasının öne çıkarıldığı üniversitemizde Türkiye’de bu alandaki yapılaşmanın önünü açacak teknoloji merkezinin (TEKMER) başvuru süreci tamamlanarak KOSGEB’e teslim edildi. Bu merkezle başlayan sürecin hızla sağlık alanında profesyonel bir Teknopark yapısına evrilmesi sağlanacak. Teknoloji merkezi ve teknopark alanlarında yerli firmalarla birlikte yurt dışından teknoloji transferi sonrasında yerlileştirme politikasıyla üretime başlanacak. Üretimden gelen güçle Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme faaliyetleri yürütülecek.”  

EKONOMİK VE EKOLOJİK GÜÇ

İzmir Bakırçay Üniversitesi kurgusunda “ekolojik ve ekonomik açıdan kendine yeten bir üniversite” planlaması bulunduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Mustafa Berktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ekolojik yeterlilik açısından yürütülen yeşil kampus projesi kapsamında üniversitemizde bulunan 500 kilovatlık santrale, yeni inşa edilen binaların çatılarına kurulacak 1000 kilovatlık yeni Güneş Enerji Santralı (GES) ilave edilerek toplam enerji üretimi 1500 kilovata çıkarılacak. Bu üniversitemizin enerji ihtiyacı bakımından bağımsız hale gelmesi demektir. Bu konunun bir alt başlığı olarak, üniversite içerisinde yürütülecek bir projeyle yağmur suları ve yüksek seviyeli taban suyunun sarnıç sistemiyle depolanması ve çevre sulamada kullanılması da hedefleniyor. Atıkların değerlendirilmesi ve geri dönüşümüyle ilgili olarak da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iş birliği sonucunda bir proje kapsamında bütün atıkların değerlendirilmesi ve organik atıkların gübreye dönüştürülmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor. Bu ekolojik yeterlilik projeleri sonunda, bütüncül bir yaklaşımla Leeds sertifikalı binalara da sahip olmayı ve ‘Green City’ altyapısı oluşturuyoruz.”

10 YILLIK HEDEF BÜYÜK

Bakırçay Üniversitesi,  İzmir’de engelli dostu olan ve turuncu bayrağa sahip tek devlet üniversite özelliğini taşıyor. Rektör Prof. Dr. Mustafa Berktaş, “Engelsiz Üniversite” yapılanmasını tamamlarken, her düzeyde engelli bireylerin istek ve ihtiyaçlarının dikkate alındığını da söyledi. Prof. Dr. Berktaş, üniversitenin 10 yıl sonraki hedefini de şu sözlerle anlattı:

“Bakırçay Üniversitesi’nin yakın ve orta vadeli stratejik plan ve hedefleri profesyonel bir ekiple çalışılarak gelecekteki yeri belirlendi. Üniversitemiz 10 yıl sonra yaklaşık 20-25 bölümün olduğu, 8-10 bin arasında lisans, 3-4 bin lisansüstü öğrenciye ulaşacak. Uluslararası standartlarda 15bin konuk kapasitesine sahip bir sağlık köyü işletilecek. Teknoparklarda ülkenin ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz ve kitlerin üretildiği ve bu alanda ülke ekonomisine yılda 1 milyar dolarlık katma değer sağlayan, toplumsal sorumluluk çerçevesinde bölgenin sosyokültürel ve ekonomik değişimine önderlik yapan bir üniversite projesi olarak kurgulanmaktadır. Akademide özlenen hedeflere ulaşma yolundaki bu projenin, doğayla dost, yenilenebilir enerji kullanan, çevre sorumluluğunun bilincinde bir ekiple gerçekleştirilmesidir.”


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın