• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

    Çocukça akademi kare reklam    Reklam Alanı   Reklam Alanı
 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Kızamık Aşısı Zorunlu Olacak

Yasa Tasarısı Bakanlar Kurulundan Geçti


ALMANYA / Almanya'da kızamık aşısı zorunlu oluyor. Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn tarafından hazırlanan ve bakanlar kurulunun da onayladığı yasa tasarısında kreş ya da okula başlayan çocuğun aşısının yapılmış olması gerekiyor. Aşı kaydı olmayan çocuğun ise hem okula kaydı yapılamıyor hem de 2 bin 500 Euro'ya kadar para cezası veriliyor.
Çocuğun kızamık aşısı olduğunu göstermek için de aşı kayıt defteri ya da doktor raporu gerekecek.

SON TARİH 31 TEMMUZ 2021

Yasa yürürlüğe girdiğinde aşı kaydı olmayan çocukların okul kaydı yapılamayacak okula giden öğrencilerin ise 31 Temmuz 2021 tarihine kadar kızamık aşısı yaptırması gerekecek. Yapılmadığı takdirde okuldan kayıtları silinirken ailelerine de para cezası gelecek.

Alman Sağlık Bakanı Spahn, yaptığı açıklamada kızamığın kökünü kurutmak istediklerini söyledi. Yapılan kampanyaya rağmen gerekli olan yüzde 95'lik aşılama oranına ulaşamadıklarını açıklayan Alman Sağlık Bakanı, anaokul ve okullarda aşı zorunluluğunun gerekli olduğunu vurguladı.

Yasada sadece öğrencilerin değil, öğretmenlerin ve sağlık personelinin de aşılanması öngörülürken Alman Tabipler Odası tasarıdan memnuniyet duyuyor. Almanya'da yasa tasarısı destek görürken eleştirenler yasa tasarısını kişinin bedensel dokunulmazlığına müdahale olrak görüyor.

YÜZDE 93 DÜZEYİNDE

Alman Robert Koch Enstitüsü, kızamık aşısı olan çocukların yüzde 93 düzeyinde olduğunu belirtirken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından yapılan hazırlanan raporda dünya genelindeki kızamık vakaları geçen yıla göre yüzde 300 arttı.

Kızamık hastalığına karşı etkili bir koruma için iki doz aşı uygulaması gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın