• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

    Çocukça akademi kare reklam    Reklam Alanı   Reklam Alanı
 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Öğretmenler Eyleme Hazırlanıyor

"Eğitim Sorunlarla Başladı"
KKTC / Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), okullardaki öğretmen eksikliği ve kalabalık sınıflara vurgu yaparak, sorunlar giderilmediği takdirde eyleme gidebileceklerini açıkladı.

Sendikanın yaptığı yazılı açıklama KTÖS Eğitim Sekreteri Akgün Kaçmaz imzasıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Kaçmaz, eğitim-öğretim faaliyetlerinin başlamasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen okulların kadro ihtiyaçlarının devam ettiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Eğitim Sekreteri Akgün Kaçmaz tarafından kaleme alınan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Eğitim-Öğretim faaliyetlerinin başlamasının üzerinden 10 gün geçmesine rağmen okulların kadro ihtiyaçları halen tamamlanmamıştır.

Sendikamız sabır ve özveri ile okulların kadro ve diğer ihtiyaçlarının çözülmesi için eğitim adına çalışırken, bu sabrın bir sonu olacağını yetkililere hatırlatırız.

İLGİSİZ YÖNETİMLER VE KONTROLSÜZ NÜFUS ARTIŞI

Gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin ilgisizliğinden dolayı biriken sorunların yanında, kontrolsüz nüfus akışı nedeniyle okullarımız öğrenci nüfus yoğunluğunun yarattığı sorunlarla da boğuşur hale gelmiştir.

Kalabalık sınıflardaki özel gereksinimli bireyler, yabancı dil konuşan öğrenciler ve farklı davranış gösteren çocuklar ile birebir ilgilenmek için özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin ihtiyacı artık tartışma kaldırmayan bir gerçekliğe dönüşmüştür.

YENİ OKULLARA İHTİYAÇ VAR

Her okulun öğrenci nüfusu, sınıfın metre kare alanı ve okulun metre kare alanına göre yeniden yapılandırılması da bir başka çözülmesi gereken sorundur. Her çocuğa sınıf içinde rahat hareket edebileceği (2 – 2,5 m²) alan, ders dinlerken sabit olarak oturabileceği (1.4 m²) alan, her çocuğa ( 2 m²) düşecek şekilde oyun alanı, her 30 öğrenciye düşecek şekilde (kız-erkek ayrı, engelli) 1 tuvalet, 8 öğretmene kadar en az 16 m² öğretmen odası ve ayrı branş odalarının olacağı şekilde okullar planlanmalı ve yeni okullar inşa edilmelidir. Şu an yapılmaya çalışılan özel okuldan sınıf kiralama, branş odasını sınıfa dönüştürme gibi geçici yöntemler eğitim /öğretim faaliyetlerini olumsuz etkileyecektir.

ÖĞRETMEN EKSİĞİ OLAN OKULLAR

Gönyeli, Dikmen, Girne Merkez, Mağusa Merkez, Hamitköy ilkokullarında, okullar kapasitesini aşmış durumdadır. Bu bölgelere acil yeni okul planlamasının yapılması gerekmektedir.
Öğrenci nüfus yoğunluğu ve diğer nedenlerden dolayı öğretmen eksikliği olan okullarımız;
Şht. Mehmet Eray İlkokulu, Dikmen İlkokulu, Ulukışla İlkokulu, Gaziköy Anaokulu, Şht. Zeki Salih İlkokulu, Şht. Doğan Ahmet İlkokulu, Fazıl Plümer Anaokulu, Beyarmudu İlkokulu, Serhatköy İlkokulu, Şht. Ertuğrul İlkokulu, Yeşilyurt İlkokulu, Gönyeli İlkokulu, Lapta İlkokulu, Alasya İlkokulu, Dr. Fazıl Küçük Akdoğan İlkokulu, Lefke İstiklal İlkokulu, Geçitkale İlkokulu, Fikri Karayel İlkokulu, Ziyamet İlkokulu, Özgürlük İlkokulu, Değirmenlik İlkokulu, Esentepe İlkokulu, Güvercinlik R.R Denktaş İlkokulu, Lapta Anaokulu, Karakum Anaokulu, Serdarlı İlkokulu, Şht. Salih Terzi İlkokulu, Yayla İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Alaniçi İlkokulu, Büyükkonuk İlkokulu,

Canbulat İlkokulu, Çayırova İlkokulu, Çayönü İlkokulu, Dilekkaya İlkokulu, Dörtyol İlkokulu, Karşıyaka İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Şht. Menteş Zorba İlkokulu, Şht. Mustafa Kurtuluş İlkokulu, Tatlısu İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu.

Bu eksiklikler bir an önce giderilmediği taktirde demokratik hakkımız olan eylem hakkımızın saklı olduğunu belirtmek isteriz.

Akgün Kaçmaz
KTÖS Örgütlenme Sekreteri"

172 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın