• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

       Reklam Alanı   Reklam Alanı  Reklam Alanı

 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Okul Kaygısına Dikkat

Çocuklarda Okul Psikolojisi

 

İZMİR / 2011 Yılından bu yana her kış döneminde takipçileri ile buluşan, farklı konu ve konukların ağırlandığı Agora Sohbetler, yeni döneme Çocuklarda Okul Psikolojisi ile başladı. Klinik Psikolog Özenç Ertan Öztekin, çocukların okul psikolojisi hakkında velileri bilgilendirdi.

Öztekin söyleşisinde; okul çocuğun hayatında neden önemlidir, çocukların okulda karşılaşabilecekleri güçlükler, ödev yapmak, ders çalışmak ve okul kaygısı gibi konu başlıklarına değindi.

Öztekin, söyleşisine çocukların okula başlama psikolojisi ve okul kaygısı ile başlayarak; okula başlayan çocukların yeni ve farklı bir ortama girmeleri, birey olarak toplumda yer almaya başlamaları ve ailelerinden ayrı ilk kez dış dünya ile iletişime geçtikleri için çocukların birçok problemle karşılaştığını aktardı. Okulun esas amacının akademik bilgilendirme olmadığını; esas amacının çocuğun kendi başına sorumluluk almaya başlamasının, kuralları öğrenmesinin, kişilik ve kendilik imajının edinilmesinin, takım çalışmasını, yardımlaşmayı ve doğru davranışları öğrenmenin temelini oluşturmak olduğunu vurgulayan Öztekin, çocukları okul öncesinde okula başlamaya hazırlamanın da önemini anlattı.  Velilerin okul öncesi çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmalarının ve eğitimin önemini aşılamalarının çocuğun okul hayatındaki başarısını önemli ölçüde etkilediğinin altını çizen Klinik Psikolog Özenç Ertan Öztekin, okula gitmekten veya ödevlerini yapmaktan kaçınan çocuklarda velilerin bu probleme karşı nasıl yaklaşmaları gerektiğinden de bahsetti. Okul kaygısı bulunan çocuklarda ebeveynlerin çocukların üzerine gitmek yerine; çocuğa ılımlı bir şekilde “okula gitmeyi bu kadar zorlaştıran ne oluyor okulda merak ediyorum” veya “arkadaşlarından, derslerden, ödevlerden, öğretmenlerden, sabah okula gitmeden önce evde neler olduğundan bahseder misin?” sorularının yöneltilmesi gerekir diyen Öztekin; söyleşi bitiminde velilerin sorularını yanıtladı.

Agora Alışveriş Merkezi İcra Kurulu Başkanı Hasan Noyan, 7 Ekim Cuma günü başlayan Agora Sohbetleri’nin her ay farklı konu ve konuklarla devam edeceğini vurgulayarak; 14 Ekim Cuma günü Kişisel Dönüşüm Uzmanı Gül Gözen’in “İçimizdeki Tohumu Uyandırmak” konusu ile Agora Sohbetleri’nin konuğu olacağını belirtti.

Özenç Ertan Öztekin Kimdir?

Özenç Ertan Öztekin, 1974 yılında İzmir’de dünyaya gelmiş ilk, orta, lise ve üniversite öğrenimini de İzmir’de tamamlamıştır. 1995 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olan Öztekin, Yüksek Lisansı’nı ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Klinik Psikoloji Alanında 2002 yılında tamamlamıştır. Klinik Psikolog Özenç Ertan Öztekin, kendi ofisinde çalışmalarına devam etmektedir.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın