• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

       Reklam Alanı   Reklam Alanı  Reklam Alanı

 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Omega 3 ile Sağlıklı Çocuklar

Hiperaktivitenin Çözümü Omega 3

İZMİR / EDAK Ecza Koop Yönetim Kurulu Üyesi Uzm. Ecz. Leman Ekselioğlu, klinik deneylere göre özellikle gelişme çağındaki çocuklarda sıkça görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemlerinin çözümünde Omega 3 'ün   etkin rol oynadığını söyledi. Ekselioğlu, “Omega 3 içeren balık yağlarının düzenli kullanımı, dikkat toplama güçlüğünü azaltmakta ve hafızayı   güçlendirmekte rol oynayarak çocukların sosyal uyumlarının artmasını sağlamaktadır" dedi.
 
OMEGA 3 EKSİKLİĞİ KALP RAHATSIZLIKLARINA NEDEN OLUYOR
 
EDAK Ecza Koop Yönetim Kurulu Üyesi Uzm.Ecz. Leman Ekselioğlu, Omega 3'ün faydaları konusunda önemli açıklamalarda bulundu
 
Ekselioğlu, Omega 3 gibi vücut tarafından üretilemeyen yağ asidi eksikliğinin; saç ve cilt kuruluğu, egzama gibi alerjilere yol açtığı ve ciddi kalp damar hastalıklarına davetiye çıkardığını belirtti. Ekselioğlu, “Çoklu doymamış yağ asitleri olan 'omega 3 yağ asitleri' vücudumuzun normal fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli olan ancak vücut tarafından üretilemeyen yağ asitleri olarak tanımlanabilir” dedi. DHA (Docosa Hexaenoıc Acıd) ve EPA (Eicosa Pentaenoıc Acid) yağ asitlerinin en önemli Omega 3 yağ asitleri olduğunu dile getiren Ekselioğlu, şöyle devam etti; “Yaşamsal önemi olan bu yağ asitlerini içeren gıdalar yeterince tüketilmediğinde bir takım sağlık sorunları ortaya çıkar. Saç ve cilt kuruluğu, egzama benzeri alerjiler, kepek, göz kuruluğu, dikkat eksikliği ve ciddi kalp damar hastalıkları yaşanması muhtemel rahatsızlıkların başında gelmektedir.”
 
ANNE SÜTÜ DOĞAL OMEGA 3 KAYNAĞI
 
Omega 3 yağ asitlerinin özellikle büyüme evresindeki çocuklarda öğrenme yeteneğini arttırdığının bilimsel çalışmalarla kanıtlandığı söyleyen Ekselioğlu, Omega 3'ün bebeklerin merkezi sinir sistemi ve bedensel gelişimi için büyük önem taşıdığını ifade etti. Ekselioğlu, “Anne sütü doğal bir Omega 3 kaynağıdır. Bu yüzden en az 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gelişimlerinde büyük rol oynar.” dedi.
 
SOĞUK DENİZ BALIKLARINI TERCİH EDİN  
 
Balık yağı Omega 3 kaynağı olarak en çok bilinen gıdadır.” diyen Ekselioğlu, “EPA ve DHA Yağ asitlerini içerir ve vücudumuz için çok gerekli bir yapı taşıdır. Balık yağı, soğuk denizlerdeki balıklardan elde edilirse yüksek miktarda Omega 3 içerir. Soğuk denizlerdeki balıklar yaşayabilmek için bir nevi antifiriz görevi görmesi için daha fazla yağ üretirler. Bu yüzden soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen Omega 3 yağ asitlerini tercih etmek gerekir.” şeklinde konuştu. Ekselioğlu, diğer önemli Omega 3 kaynaklarının ceviz, keten tohumu, yeşil yapraklı sebzeler, badem, soya filizi, chia tohumu olduğunu söyledi. Ekselioğlu ayrıca, yeterli miktarda bu gıdaların alınmadığı durumlarda gıda takviyesi olarak Omega 3 kullanılması vücutta pek çok rahatsızlığın önüne geçeceğini belirtti.  
 
HİPERAKTİVİTE DİKKAT GÜÇLÜĞÜNÜ AZALTIYOR
 
Son yıllarda yapılan klinik deneylere göre özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda sıkça görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemlerinin çözümünde Omega 3 'ün etkin rol oynadığını söyleyen Ekselioğlu, “Omega 3 içeren balık yağlarının düzenli kullanımı, dikkat toplama güçlüğünü azaltmakta ve hafızayı güçlendirmekte rol oynayarak çocukların sosyal uyumlarının artmasını  sağlamaktadır. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyen çocukların ilerleyen yaşlarda kronik rahatsızlıklarla daha fazla karşılaşmaları kaçınılmaz olacaktır. Fast food yiyecekler, dondurulmuş gıdalar, katkı maddesi içeren hazır gıdalar çocuklarımızın bağışıklığını düşürdüğü   gibi obeziteye de sebep olduğu bilinen bir gerçektir. Çocukluk çağında kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlıkları, hayatın sonraki dönemlerini etkileyerek ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunları önlemede önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı beslenme çocuğun bedensel ve duygusal gelişimi üzerinde önemli bir rol oynamaktadır.” diye konuştu.
 
GIDA TAKVİYESİ OLARAK ALINMALI
 
Omega 3 eksikliğinin çocuklar kadar yetişkinleri de kötü yönde etkilediğini söyleyen Ekselioğlu, “Omega 3, şüphesiz her yaşta vücudun ihtiyaç duyduğu bir yapı taşıdır. Çocuklardaki faydalarının yanında yetişkinlerde eksikliği de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.Vücut kendi üretmediği için gıda takviyesi olarak günlük ihtiyaç mikt-arının alınması gerekir.” dedi. Ekselioğlu Omega 3'ün faydalı olduğu kanıtlanmış başlıca durumları şöyle sıraladı; “Kalp ve damar sağlığı, depresyon, görme bozuklukları, hafıza sorunları ve Alzheimer, romatizmal ağrılar ve kemik hastalıkları, hamilelikte bebeğin gelişimi için, kolesterol, diyabet, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve daha pek çok alanda kullanılması önerilebilir. Unutmamak gerekir ki sağlık en büyük zenginliktir ve sağlıklı yaşamak mutlu olmanın temelidir”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın