• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://twitter.com/anasiniflari/followers

       Reklam Alanı   Reklam Alanı  Reklam Alanı

 Facebook Bağlantısı   Twitter bağlantısı     reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı reklam alanı
Üyelik Girişi
  
Takvim
Site Haritası

Okula Uyum Süreci

OKULA UYUM SÜRECİ

Çocuğunuz okula başladığında hem okula uyum süreci, hem verimli bir okul yaşamı hem de okulda mutlu olabilmesi için sizin dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanı çocuklarınızı okula motive ederek hazırlamaktır. Bu sayede çocuğun okula başlamış olduğu ve yaşamı boyunca unutamayacağı ilk gün çocuk için kabus olmaktan çıkacaktır.  Çocuk için okulun kabus olmaması için çocuğun okul yaşamında başına gelebilecek pozitif ilişkiler, yeni arkadaş çevresi, okuldaki yaşantı hakkında bilgi vermek için çocukla konuşmak büyük önem taşımaktadır.

Bilindiği gibi okula başlama aile için de önem taşımaktadır. Özellikle okulda kullanacağı araçlar, giysiler ve diğer okul alışverişleri yapılırken çocukla birlikte yapılması, okul alışverişinin eğlenceli hale getirilmesi de çocuğun uyum süreci için olumlu katkı sağlamaktadır.

Çocuğun çantasını hazırlamak, çocukta yaşanması muhtemel olan endişe ile kaygılarını en aza indirmek, okul başlamadan önce okulu çocukla ziyaret ederek okulu gezerek çocuğa tanıtmak ve çocuğun okul hakkındaki sorularına da onun anlayabileceği sadelikte cevap verebilmek de okula uyum sürecinde çocuk için pozitif bir durum yaşatacaktır.

Okulun Önemi

Çocuğunuza okulun önemini anlatmanız, okulda tanışacağı yeni arkadaşlar hakkında bilgi vermeniz, okula nasıl gidip geleceği (servis, anne baba ya da anneanne ile babaanne gibi başka bir yakınının bırakması), okulda geçirilecek zaman gibi konularda çocukla konuşmanız, çocuğun kendisini güvende hissetmesi için bir oyuncağın ya da size ait bir fotoğrafı yanına vermeniz, evin kuralları olduğu gibi okulun kurallarının da olduğunu açıklanmanız uyum sürecinin tamamlanmasını kolaylaştıracaktır.

Bazı anne babalar çocuklarının okula alışması için bazı sözler vermekte sonra da bu sözlerini tutmamakta bu durum da çocuğun anne ve babaya güven sorunu yaşamasına sebep olmaktadır. Anne ve babanın çocuğa verdiği bütün sözleri tutması tutamayacağı sözleri de vermemesi çocukla kurulan güven ilişkisinin zedelenmemesi için önem taşımaktadır. O an için çözüldüğü sanılan sorun ileride güven sorunu olarak karşınıza çıkabilmektedir.

Okulun ilk gününün önemli olduğunu yukarıda aktarmıştık. Çocuğun güven ihtiyacı, duygusal durumu gibi durumları göz önüne alarak çocuğa yakın bir yerde mümkünse okulun koridoru ya da bahçesinde bulunmak, çocuğun öğretmeniyle tanışmak, okul öncesi çocuğun da öğretmeniyle tanışmasını sağlamak ve tanışmada çocuğun yanında öğretmenine çocuğun olumlu yönlerini ve yapabildiklerini  anlatmak çocuğun okul motivasyonunu güçlendireceği gibi çocuk yokken çocukla ilgili bilgilerin öğretmeniyle paylaşılması aynı şekilde okuldaki arkadaşlarıyla tanışarak çocuğun kendisini tanıtmasının sağlanması ve anne ile babanın çocuğun okuldaki gelişimini takip etmesi yani çocuğuyla yakından ilgilenmesi ilgilenmeyen bir anne babaya göre okul yaşantısının daha iyi geçmesini sağlayacaktır. Bu durum da hem çocuğun motivasyonu hem okula uyum süreci hem de okulu sevmesi açısından önemlidir. Bu durumun diğer bir önemi de çocuğun özel bir gereksinimi veya durumu varsa diğer çocuklarla ailelerin önyargıyla yaklaşmasının önüne geçmektir. Bu durum da çocuğa öğretmen, diğer çocuklar ve ailelerin önyargılı yaklaşımını engelleyeceği için sosyal uyumun kolaylaşmasına yardımcı olacaktır. Çocukların aralarında çocuğunuzun zayıf yönüyle dalga geçen kişiler olduğunda da çocuğunuza onu her yönüyle severek kabul ettiğinizi göstermek bu olumsuz durumdan çocuğun etkilenmesini en aza indirecektir. Olumsuz olayda sizin vereceğiniz beklenmedik ve sert tepkiler çocuğunuzun özgüvenini yıkabilir. Böyle durumlara hazırlıklı olarak adeta kriz yönetimi sergilemek çocuk için olumlu olacaktır. Sizin çocuğunuza göstereceğiniz ve bunu herkese hissettireceğiniz sevgi ve onu olduğu gibi kabul etme başkalarının da çocuğunuza saygı göstermesine ve çocuğunuzu farkllıklarıyla kabul etmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle çalışmayan anneler çocuğunu okula verdiği ilk zamanlarda özlem duymakta ve boşluk hissetmektedir. Çocuğun okula gitmemek için ağlaması da bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Fakat okula gidip gelme düzeninin ve okulda kalma süresinin aksatılmaması okul uyumunu daha da kolaylaştırmaktadır. Buna rağmen çocuk okula gitmekte direnirse çocuğunuzla empati kurarak bunun gerçek nedenini bulmaya çalışın bunun için de çocuğunuzla yumuşak bir ses tonuyla ve çocuğunuza güven verecek şekilde konuşun.

Çocuğunuz uyum sürecine girdiğinde okul yönetimine ve özellikle de çocuğun öğretmenine güvenmeniz ve onlarla yakın işbirliği içerisinde olmanız çocuğunuzun okulda yaşayacağı sorunları da en alt seviyeye düşürecektir. Eğer çocuğun uyumu konusunda öğretmenin anne ve babalardan bazı istekleri bulunuyorsa bunlara uymaya çalışın.

Çocuğunuzun beslenme çantasını hazırlarken onun sevdiği ve kolay yiyebileceği yiyecekleri hazırlayın.

Çocuğunuzun sizin için ne kadar önemli ve değerli olduğunu okuldaki arkadaşlarına, okul görevlilerine, öğretmenine ve çevresine hissettirin. Eğer çocuğunuz okulun araç ya da gerecini kırdığında ve zarar verdiğinde onu suçlamayın, cezalandırmayın ya da eleştirmeyin. Yaptığının yanlışlığını onun da bir birey olduğunu göz önünde bulundurarak anlatın.

Çocuğunuzun okulda yaptıklarını sizinle paylaşması uygun ortamlar hazırlanarak ve çocuğunuzu sorgulamayan, onları eleştirmeyen bir ses tonu ile konuşmanızla mümkündür. Çocuğunuzun uyum sürecinde sadece çocuğunuzla değil onun çevresiyle de ilgilenin çünkü bu onun yeni yaşamıdır. İş yaşamınızda sadece siz değil iş arkadaşlarınız da hayatınızın bir parçasını oluşturduğu gibi çocuğunuz da yeni yaşamını okulda geçireceğinden yeni yaşamında okul arkadaşları da önemli yer tutacaktır.

Çocuğunuzun dünyasına indiğiniz, çocuğunuzun gözü ile bakabildiğiniz sürece onun ilgilerini, meraklarını ve öğrenme gereksinimlerini de karşılarsınız. Ayrıca bu durum çocuğunuzu daha iyi anlayıp hissetmenize de yardımcı olacağı için sadece çocuğunuzun okul uyumuna değil çocuğunuzla sizin ilişkinize de olumlu etki sağlayacaktır.

En başta yazmamız gerekeni de yazarak okula uyum süreci makalesini sonlandıralım;

Çocuğunuz için seçeceğiniz okul size yakın, ulaşımı kolay, güvenli bir okul olmalıdır. Ayrıca okul seçiminde öğretmenin de büyük rolü bulunmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz